
A Dobozi Általános Iskola drámaszakköre az elmúlt évben csatlakozott a TehetségPaletta programhoz, melynek célja, hogy bemutatkozási, fejlődési és kapcsolatépítési lehetőséget biztosítson az amatőr művészeti közösségek és alkotók számára a Kárpát-medencében. A program nem verseny, a szakmai mentorálás, az egymástól való tanulás és a hálózatosodás eszközeivel támogatja a résztvevők művészeti és közösségi megerősödését. Ez a programsorozat a Nemzeti Művelődési Iroda (NMI) szervezésében valósul meg. A program minden szakasza azt a célt szolgálja, hogy az amatőr művészeti közösségek megerősödjenek, láthatóvá váljanak, és hosszú távon is aktív szereplői maradjanak kulturális környezetüknek.
A TehetségPaletta Program 2026-ban is kiemelten épít:
• a kategóriák elismert szakembereinek közreműködésére,
• a mentoroktól és az egymástól való tanulás lehetőségére,
• a szakmai és intézményi kapcsolatok tudatos építésére.
Ebben az évben május 29-én Vésztőn tartották meg a vármegyei bemutatót. Csősz Ferenc intézményvezető, Csibor Márton az NMI Békés vármegyei igazgatója és Karakas Anikó Vésztő polgármestere nyitotta meg a rendezvényt. A mentorok között foglalt helyet Varga Ágnes az NMI vármegyei igazgatóhelyettese és Csortán Zsóka bábszínész, művészeti vezető, rendező (Napsugár Bábszínház). Az előadásokat a szakkör tagjaival együtt tekintettük meg, élményszerzés, tanulás céljából. A fellépő csoportok változatos művészeti ágakat mutattak be, különleges, mai témájú, vagy éppen örök értékeket megjelenítő tartalommal. Mi a délutáni blokkban kerültünk sorra. A Sámson című dobozi mondával mutatkoztunk be a közönségnek. Iskolánkban kiemelt szerepe van a hagyományok, helyi értékeink megőrzésének, ezért településünk fennállásának 950. évfordulója alkalmából ezt a szép, megható szerelmi történetet dolgoztuk fel, mely Nuszbek Sándor költeményének adaptációja. Tanulóink a délutánt egy kis kikapcsolódással, illetve a további műsorok megtekintésével folytatta. Az előadások után a mentorok segítségével kiosztották az emléklapokat és összefoglaló rövid értékelést adtak a csoportok teljesítményéről. Kiemelték szakkörünkkel kapcsolatban az összetartozást, és azt, hogy látszott a gyerekeken, szeretik azt, amit csinálnak. Arra biztattak mindenkit, hogy folytassák az eddigi munkájukat, melyhez segítséget is tudnak biztosítani az elkövetkezendő időszakban. Izgatottan várjuk a későbbiekben a részletesebb értékelést, melyet majd eljuttatnak hozzánk a mentorok. Ez a nap jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy még jobban megismerjük egymást, még szorosabbá fűzzük a már meglévő közösségünkön belüli kapcsolatokat. Ez a program nem jöhetett volna létre a szülők hathatós segítsége nélkül. Köszönetünket fejezzük ki Laskay Erzsébetnek és Szelezsán Mariannak, hogy elvittek bennünket Vésztőre. Varga Ágnesnek külön köszönettel tartozunk, azért, mert a díszleteinket, jelmezeinket eljuttatta a program helyszínére. A szakkör munkáját segítette még Köves Eszter és Czinanóné Ibolya, akiknek a jelmezeink jelentős részét köszönhetjük. Hálásak vagyunk nekik ezért!
Minden alkalmat meg kell ragadni az életben, hogy pozitív élményeket, megerősítést kapjunk arról a tevékenységről, melyet éppen végzünk. Szerencsések vagyunk, hiszen ezt most mi átélhettük, megélhettük. Kívánom mindenkinek, hogy minél több olyan közösséghez tartozzon, ahol megélheti az együtt alkotás örömét, sikerét. Mi a Dobozi Általános Iskolában erre törekszünk…
Kádár Ádámné