A szabadság vándorai Demjén Ferenc birtokán…

A TÁMOP-3.3.14. A-12/1 számú, Hazai és nemzetközi testvériskolai kapcsolatok kialakítása című pályázat keretében iskolánkból 38 tanuló vehetett részt tanulmányi kiránduláson. A kirándulásról, a szervezésről Zsigmond Károly iskolaigazgatót kérdeztük.

„A pályázatban az egészséges életmódra nevelünk, illetve megpróbáljuk minél közelebb hozni a természetet a gyerekek számára. Ezt leginkább itthoni környezetben tesszük. Azonban a pályázatban résztvevő pedagógustársaimmal gondoltunk egy nagyot, és úgy döntöttünk, hogy tanulóinkat elvisszük az ország egy távolabbi részére, Dióspusztára (Baranya megye), ahol Demjén Ferenc művész úr fogadott bennünket a birtokán. Elmondása szerint nem gyakorlat, hogy személyesen fogad csoportokat, de most kivételt tett, és a többszöri időpont-egyeztetést követően sor került a találkozásra, mindannyiunk örömére. Demjén több száz zene szerzője, szóló- és zenekari albumok tulajdonosa, Kossuth díjas művész. Számunkra rögtön kiderült, hogy nemcsak a zenéiben találja meg a hangot, hanem csoportunkkal is percek alatt egy hangnembe került. Egy olyan embert ismerhettünk meg, aki „sztársága” ellenére, egy nagyon közvetlen, gyerek-, természet- és állatszerető, és aki a hatalmas birtokáról, saját taváról, méneséről elragadtatva, alázattal és nem dicsekedve beszél. Megerősítést kaptunk abban, hogy Ő, akit a zenéi által ismerünk és szeretünk, jó és értékes ember, megérdemli a rajongást az elismerést, kellő szerénységgel kezeli azt. Méltán nevezhető "sztárnak", de talán méltóbb magyarul  Csillagnak nevezni.  Természetesen kihasználtuk az alkalmat és közös fotókat videó felvételeket készítettünk a művész úrral, aki készségesen állt kéréseink elé. Készültünk egy kis műsorral is, amit örömmel fogadott a házigazda. A célunk kettős volt e kirándulással: egyrészt megismertetni tanulóinkat egy olyan nagy személyiséggel, akivel találkozni nem mindennapi, aki a csillogás, villogás mellett, lehetőségei ellenére EMBER tud maradni! Másrészt, az alföldi gyereknek külön élmény egy dombvidéken utazni, járni, közelről megtapasztalni egy másabb természeti környezetet. Azt gondolom, hasonlóan szép élményeket nyújtott mindannyiunk számára Baján a Sugovica partján a Szentháromság tér (többek közt a bajai halászlé főzőverseny helyszíne is), valamint Pécsen a felújított Széchenyi tér a Gázi Kászim pasa dzsámijával és  Leonardo hatalmas lovával. Azért is kuriózum ez az utazás, mert távolabbi helyekre a mai szűkös anyagi lehetőségek mellett osztálykirándulást is nehezen tudunk szervezni. Örömmel tapasztaltuk, hogy gyerekeink értékelték a kirándulás lehetőségét és nyitottak voltak az új ismeretekre, élményekre, jól érezték magukat. Ezek a pozitív tapasztalok sarkallnak bennünket újabb munkára és pályázatokon való részvételre, és feledtetik az esetleges  negatív élményeket. Az időjárás is támogatta élménygyűjtésünket, csak akkor kezdett zuhogni, amikor hazafele indultunk.”